5+1 balatoni park és zöldövezet, ahol a tavasz első virágai között sétálhatsz

5+1 balatoni park és zöldövezet, ahol a tavasz első virágai között sétálhatsz

Egyelőre még nem érkezett meg az igazán jó idő, de a tél már szerencsére az utolsókat rúgja és lassan virágba borul a természet. A romantikus vagy éppen a magányosan filozofálgatós séták szerelmeseinek aligha kell a balatoni tájak mellett érvelnünk. Ezúttal azok közül a zöldövezetek és arborétumok közül gyűjtöttünk össze néhányat, ahol a tavasz első hírnökeit vehetjük jobban szemügyre.

1. Folly Arborétum és Borászat

A generációkon átívelő, családi kézből üzemelő arborétumot a 20. század legelején Folly Gyula, pécsi orvos alapította, aki először telepített egzótákat az alapvetően cseres-kocsánytalan tölgyes, badacsonyi domboldalba. Örökségét ma dédunokái ápolják, amely az évtizedek alatt szó szerint virágzó vállalkozássá nőtte ki magát borászattal és étteremmel kiegészülve, de természetesen még mindig a botanikai kuriózumoké a főszerep.

Fotó: Folly

2. Kányavári-sziget, Kis-Balaton

Egész évben látogatható a Kányavári-sziget különleges nádvilága. Illusztris fahídján átkelve kilátók, madárlesek, tűzrakóhelyek és játszóterek birodalma nyílik meg a buja növényzet ölelésében. Kisgyermekes családoknak minden adott egy nagyon kellemes, felszabadult délutánhoz. Akik pedig mélyebb betekintést szeretnének nyerni a sziget ökológiai életébe is, azoknak a 15 állomásos, 1,5 kilométer hosszú Búbos Vöcsök tanösvény áll a rendelkezésükre.

3. Koloska-völgy, Balatonfüred

Közkedvelt kirándulóhelye a füredieknek és az ide érkező turistáknak az árnyas Koloska-völgy, mely nevét állítólag egy valaha itt állt kolostor után kapta. Egy tüneményesen csörgedező patak mentén vethetjük be magunkat a robusztus karsztsziklák változatos erdőtársulásai közé, ahol jól kiépített túraútvonal lévén, pihenő- és tűzrakóhelyeket is igénybe vehetünk, de a pazar balatoni panorámájáról híres Jókai-kilátóhoz is felmászhatunk innen.

Fotó: Wikipedia

4. Fehérvízi-láp

A déli parton, Balatonfenyvestől valamivel délre terül el a Fehérvízi-láp különleges, vizenyős birodalma. A jellegzetes fűzlápok és az olyan védett növények mellett, mint a lápi csalán vagy a tőzegpáfrány, a terület kiemelkedő madárállományáról is híres. A környék lakossága itt lelt menedékre először a tatárok, majd később a törökök elől is, ám ezekről az időkről ma már csak egy földvár maradványai mesélnek a mocsaras táj szívében.

5. Bazaltorgonák tanösvény, Szent György-hegy

Összesen 7 állomást vonultat fel a Szent György-hegy családbarát, önmagába visszatérő tanösvénye. A 4 kilométeres szakaszon kihelyezett tájékoztató táblákon a hegy évmilliókra visszanyúló geológiai múltjával és gazdag élővilágával ismerkedhetünk meg tüzetesebben miközben kapaszkodunk fel a 414 méteres csúcsra, ahol a változatos kőzetformációk mellett természetesen az ösvény névadó Bazaltorgonáinál is tiszteletünket tehetjük.

+1. Tihanyi levendulás

Magyarország első ipari célú levendulaültetvénye, mely azóta a Tihanyi-félsziget egyik szimbólumává is vált, Bittera Gyula nevéhez fűződik. A híres gyógynövényszakértő Franciaországból hozott magokkal honosította meg a növényt az apátságtól bérelt balatoni területen, az 1920-as években. Sikerének legszembeötlőbb bizonyítéka, hogy az itt aratott levendula illóolaj tartalma magasabb volt még a franciáénál is. Bár a levendula igazán látványos virágzása kora nyáron esedékes, tavasszal is érdemes egy kellemes sétát tenni az új erőre kapó jellegzetes levelek között.

Fotó: szallas.hu

Fotó: folly.hu

Kapcsolódó

Elfogták a keszthelyi gyújtogatót

Az elkövetőt vadászok tartóztatták, fel, a rendőröknek arra hivatkozott, hogy fázott. - - A keszthelyi
Elolvasom

Bakancslistás helyek a Balaton körül – Tóni bácsi kunyhója, Szentgál

Kevés annyira otthonos erdei pihenőhely van az országban, mint a Szentgál külterületén létesített Tóni bács
Elolvasom

Ismét működik az onkológia a keszthelyi kórházban

A szakrendelés május óta szünetelt. - - Ismét elérhető az onkológiai ellátás a Keszthelyi Kórházban –
Elolvasom