Az árakat a kereslet húzza felfelé: egyrészt minden üdülőövezet kedvelt célpontja lett a befektetőknek, másrészt a magánszemélyeknél is jellemzővé vált, hogy a fővárosi, városi agglomerációk helyett inkább nyaralókba költöznek ki. Az erős érdeklődés már évek óta tart, a járvány azonban még egy lapáttal rátett erre.
Az OTP Ingatlanpont elemzése alapján a nyaralóövezetekben minden ingatlantípus iránt jelentős a kereslet, például a telkek, vagy a felújításra szoruló ingatlanok, az építőanyagok drágulása és a szakemberhiány ellenére is vonzó célpontok a vásárlók számára.
A nyaralópiacot kevésbé rendítette meg a gazdasági visszaesés, sőt valójában a legnépszerűbb nyaralóövezetekben jelentős értéknövekedésen mentek keresztül az ingatlanok. Az OTP Értéktérkép adatai szerint a pandémia első évében Somogy megyében csökkent a legkisebb mértékben a forgalom, országos összevetésben: mindössze 5 százalékkal lett kevesebb tranzakció, miközben itt drágultak a leginkább az ingatlanok.
Siófok mellett, az északi parton a Balatonalmádi és a Tapolcai járásban is 30 százalékot (a Balatonfüredi járásban pedig 20 százalékot) meghaladó volt a drágulás, és már hasonló arányú és irányú elmozdulás látható a Velencei-tó északi és déli partján is.
„Az áremelkedésben egyértelműen kimutatható szerepe van annak, hogy egyes munkakörökben általánossá vált a távmunka, és sokan döntöttek úgy, hogy a lakhelyüket egy nyaralóba helyezik át” – mutatott rá Valkó Dávid, az OTP Ingatlanpont vezető elemzője. Hozzátette: az árszintemelkedést magyarázza az elmúlt években épített, magas áron értékesített új lakások növekvő száma is az eladásokban, amelyeket bár részben nyaralóknak szántak, most sokan nem csak a főszezonban használnak.
A nyaralópiac teljes képéhez hozzátartozik, hogy már a járvány előtt is dinamikus áremelkedés vette kezdetét, különösen a Balaton közeli járásokban. A Balatonnál 2009 és 2019 között a fonyódi járásban drágultak legnagyobb mértékben a lakóingatlanok és az üdülők átlagos árai, ezen időszak alatt háromszorosára nőtt az ingatlanok értéke a Takarék Index értékei alapján. Szintén jelentős volt az árnövekedés Balatonfüreden és környékén (179 százalék). A legnagyobb áremelkedés a medián fajlagos árakkal számolva Balatonlellét és Balatonalmádit jellemezte, ahol 200 százalék fölötti növekedés volt megfigyelhető.
A pandémia első, tavaly tavaszi hullámában intenzív érdeklődés mutatkozott a magánnyaralók, önálló házak iránt, míg idén az új építésű társasházi lakások voltak a legkeresettebbek a Balaton déli partján. Az új építésű nyaralók azért is lehetnek keresettebbek, mert a tartós használatú nyaralóknál extra költséget vállalva a téliesítést is meg kell oldaniuk a tulajdonosoknak, egy 50-100 négyzetméteres ház fűtési rendszerének kiépítése akár 3,5 millió forint is lehet, és erre jön még rá a nyílászárócsere átlagosan 1,5-2 millió forintos költsége.