Így néz majd ki a jövőre elkészülő, új Sió-zsilip

Így néz majd ki a jövőre elkészülő, új Sió-zsilip

Nyáron kezdődtek meg a régi Sió-zsilip bontási munkálatai. A látványterveken már látszik, hogy milyen külsőt kap majd a „Balaton dugója” 2023 őszén, mikor elkészül.

A régi építmény lebontásához júliusban kezdtek hozzá, a fejlesztésre 19 milliárdot költenek, célja, hogy javuljanak a fenntartható vízkészlet-gazdálkodás feltételei és a Balaton vízszintszabályozásának lehetősége, valamint, hogy biztonságosabb legyen a vízleeresztés. A zsilip kapacitása a duplájára nő, korábban másodpercenként 60 köbméter volt. Így gyorsabban tudják leengedni a vizet nagy esőzések idején – írja a turistamagazin.hu.

Szeptember elején indul a leeresztőzsilipen lévő üzemi híd megépítése, ezután lehet befejezni a régi műtárgy bontását, és megkezdődhet az íveshíd építése. A Sió felső szakaszát kikotorják, a bal parti töltést áthelyezik. Magasabbra építik az árvízvédelmi töltésrendszert, és rendezik a Sió-csatorna mentén lévő parkokat. Átépítik a siófoki leeresztő zsilipet és a balatonkiliti mederduzzasztót, valamint a siófoki hajózsilipet is.

Az új Sió-zsilip látványosságként is szolgál majd, egyes területeire a turistákat is beengedik. Várhatóan 2023 őszére készül el. A Balaton régi zsilipjét 1947. szeptemberében helyezték üzembe, előtte egy kisebb kapacitású fazsilip volt Siófokon.



Kapcsolódó

Bakancslistás helyek a Balaton körül – Vajda Péter-kilátó, Bakonybél

A Gerence-patak völgyében fekvő Bakonybél, ahogy a település neve is fémjelzi, az Öreg-Bakony központi falv
Elolvasom

Sosem találná ki melyik balatoni település verte Budapestet 2,6 milliós négyzetméterárral

Az elmúlt évtizedben mintegy háromszorosára emlekedett a magyar ingatlanok átlagára. - - 2023-ban a KS
Elolvasom

Változik a borravaló és a felszolgálási díj szabályozása – mutatjuk hogyan

A szakmai szövetségekkel együttműködve a Nemzetgazdasági Minisztérium új intézkedéseket vezet be a felszol
Elolvasom