Bakancslistás helyek a Balaton körül – Szent Donát kápolna, Hollád

Bakancslistás helyek a Balaton körül – Szent Donát kápolna, Hollád

Hollád települése Balatonberénytől déli irányba, az M7-es főút szomszédságában található. A mindössze 222 lelket számláló tündéri falu egyik legfontosabb nevezetessége a 18 század végéről származó Szent Donát kápolna, melynek falai még egy korábban itt állt község nyomait is rejtik.

Holládról először Holládtikos alakban olvashatunk egy 1496-ból származó oklevélben Szenyér várának tartozékaként, de egyes elképzelések szerint a Tihanyi alapítólevélben szereplő Huluoodi is azonos lehet a településsel. A 16. században Holládra és Tikosra már két különálló faluként hivatkoznak a korabeli dokumentumok, 1726-ban pedig a Festeticsek kezére került, mielőtt az esztergomi káptalanra szállt volna.

Fotó: Holládi faliújság / Facebook

A kápolna 1785-ben épült Gróf Festetics Györgyné, Jakabházi Seller Judit megbízásából a már alapból felszentelt Bari-hegyre, ahonnét a környék egyik legszebb panorámája nyílik. A hegy neve az egykor itt elhelyezkedő Bar településre utal, melynek Szent Miklós után elkeresztelt templomának romjaiból építették ezt az újabb imaházat is.

Fotó: Wikipedia

Nem a holládi az egyetlen kápolna a déli parton, melyet Arezzói Szent Donát, számos borvidék védőszentjének tiszteletére avattak fel, balatonlellei névrokonáról korábban már tettünk is említést ennek a rovatnak a hasábjain, de neveztek el róla templomot például a székesfehérvári Öreg-hegyen vagy az északi parti Lesencefalun is.




Fotó: mapio.net

Kapcsolódó

Bakancslistás helyek a Balaton körül – Hullay vízimalom romja, Rezi

A Rezi és Zalaszántó között elterülő vadregényes erdőn át tekereg az Országos Kéktúra ösvénye. A közkedvelt
Elolvasom

Bakancslistás helyek a Balaton körül – Boldog Özséb szobor, Balatonszemes

A pálosok az egyetlen magyar alapítású szerzetesrend, melyet Boldog Özséb, esztergomi kanonok hívott életre
Elolvasom

Bakancslistás helyek a Balaton körül – Szent Donát-kápolna, Gyulakeszi

A Tapolca és a Balaton között, a Csobánc hegy nyugati lábánál fekvő Gyulakeszin egészen a római kor óta vir
Elolvasom