A bejáratot denevér röpnyílással is ellátott vasajtó fedi. A járatok a felső triász fődolomit vízszintesen egymásra rakódott rétegei közé törések mentén ékelődtek be hasadékszerűen. Hosszuk összesen mintegy 420 métert tesz ki, a barlang mélysége pedig 39 méter. Pár kisebb terem omlás során jött létre, ahol a törésvonalak metszették egymást. A hőmérséklet körülbelül 10 °C körül mozog egész évben.
A jelenleg is képződő álló és függőcseppkövek valamelyike akár fél méteres és néhol karvastagságú is lehet. Előfordulnak heliktit képződmények, kalcitkiválások és úgynevezett borsókövek is. Összesen nyolc denevérfaj lakja a barlangot, melyek közül kettő fokozottan védett. A nagy patkósdenevér is fellelhető itt, melynek Magyarországon mindössze néhány nagyobb kolóniába koncentrálódik az előfordulása.
Az ország dolomitban kialakult második leghosszabb barlangja biztonsági és természetvédelmi okokból alapvetően zárva tart. Télen a denevérek nyugalmi időszakára való tekintettel egyáltalán nem látogatható, az év többi szakában pedig a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság engedélye szükséges bármilyen tevékenység folytatásához.
Fotók: Wikipedia / szentgal.kornyeke.hu