A kerékpáros turizmus a járvány egyik nyertese

A kerékpáros turizmus a járvány egyik nyertese

A gyalogtúrázás után a második legnépszerűbb aktív tevékenység a kerékpározás. Egy frissen készített kutatásból kiderül: a kerékpározás dinamikus fejlődését nagyban gyorsította a járványhelyzet, ha úgy tetszik, a kerékpáros turizmus a koronavírus járványnak egyértelmű „nyertese”. 

Az aktív turizmus világszerte és Magyarországon is egyre népszerűbb motivációja az utazásnak és a szabadidő hasznos eltöltésének. Különösen igaz ez a pandémia időszakára, amikor az emberek olyan élményeket kerestek, keresnek, melyeket egyénileg vagy kisebb csoportban, a szabadban élhetnek meg. 

A Magyar Kerékpáros Turisztikai Szövetség (MAKETUSZ) – európai uniós támogatás segítségével – a Budapest-Szentendre, Budapest-Dunakeszi, a Budapest-Balaton Etyekig tartó első szakaszával, illetve a Balatoni Bringakör három szakaszával kapcsolatban készített felmérést. Az eredmények azt mutatják, hogy a Balaton továbbra is az első számú kerékpáros desztináció hazánkban, a fővárosból induló, új illetve megújult utak közül a Szentendre felé vezető a legnépszerűbb. A Budapest-Szentendre útvonal, azon túl, hogy a Dunakanyar az egyik legvonzóbb hazai desztináció, a szakaszon lévő, “modellértékű” kerékpárosbarát szolgáltatások miatt is népszerű. A felmérés említi – mások mellett – a Berguson, immár több mint egy évtizede működő biciklikölcsönzőjét, a Római-parton a Fellini Római Kultúrbisztró bringásokra épülő szolgáltatásait, illetve a Lupa kerékpárosbarát fejlesztéseit. A családbarát kerékpáros turizmus népszerűsítése érdekében elengedhetetlen a különböző járműmódok kombinálása – állapítja meg a felmérés. “A budapesti tömegközlekedés és a bicikli kombinációját használók aránya alacsony” – mondja Dormán Emese, a MAKETUSZ marketing szakértője. “Ezért ezen a területen egyértelmű változtatásokra lenne szükség. A Budapest környéki kerékpárutak népszerűsítésének ez az egyik kulcsa” – teszi hozzá a szakértő, pozitív példaként említve a Nyugati pályaudvarról induló Lupa-buszt, amelyen lehetőség van kerékpár szállításra is.

Szintén pozitív példa az etyeki Edeck Vinum Europe Egyesület, mely azon dolgozik, hogy az Etyek-Budai borvidék és ezen belül Etyek turisztikai szempontból még vonzóbb legyen, még több turisztikai attrakció vonzza ide a látogatókat. Dormán Emese az etyeki szakasszal kapcsolatban elmondta: „A Budapest-Balaton kerékpárút megépítése már régóta várat magára, hiszen eddig nem lehetett biztonságosan és kényelmesen eljutni a fővárosból a legnépszerűbb kerékpáros desztinációhoz, a Balatonhoz. A Budapest-Etyek kerékpáros útvonal elkészültével ennek egyik fontos szakasza valósult most meg.

 “A MAKETUSZ legfőbb célkitűzése egy kerékpárosbarát szolgáltatói hálózat készítése illetve fejlesztése” – meséli Pénzes Erzsébet, a Szövetség elnökségének tagja. “Az országos lefedettségű rendszer összeköti a kerékpárosokat azokkal a turisztikai szolgáltatókkal (vendéglátóhelyekkel, szállásokkal és attrakciókkal), ahol örömmel és felkészülten fogadják a kerékpárral érkezőket” – mondja a szakember, aki szerint a szolgáltatók számára egy nagyon fontos célcsoportot jelent a kerékpárosok közössége. “Egyrészt a bringázás a legdinamikusabban fejlődő turisztikai ág, másrészt a kutatásunkból az is kiderül, hogy a kerékpárosok egy jelentős fizetőképes keresletet jelentenek és korábbi kutatások szerint is a kerékpározásnak komoly gazdaságélénkítő hatása van.”

Kapcsolódó

Vörös Riviéra címmel jelent meg kötet a Kádár-kor Balatonjáról

Rehák Géza történészt, a könyv szerzőjét a Telex interjúvolta meg a megjelenés kapcsán. - - Az ismert
Elolvasom

Lovas ökoturisztikai élményközpont épül Nagyvázsonyban

Lovas ökoturisztikai élményközpont épül Nagyvázsonyban a kormány és az Európai Unió 299,8 millió forintos
Elolvasom

Bakancslistás helyek a Balaton körül – Angyalos Boldogasszony kápolna, Káptalanfüred

Káptalanfüred gyakorlatilag Balatonalmádi egyik külvárosaként fogható fel. Neve a veszprémi Székeskáptalanr
Elolvasom