Bakancslistás helyek a Balaton körül – Fülöpi templomrom, Révfülöp

Bakancslistás helyek a Balaton körül – Fülöpi templomrom, Révfülöp

Révfülöp egyik híres műemlékét már korábban bemutattuk sorozatunkban, ám az Ecsérpusztai mellett akad még egy templomrom a település tarsolyában, ráadásul mindjárt a vasút szomszédságában, mely elsőként 1211-ben tűnt fel az akkoriban még Fülöp faluként emlegetett helység dokumentumaiban.

Az egyeneszáródású, egyhajós templom a tihanyi apátság egyik összeírásában jelenik meg első alkalommal a Pilip nevű uradalmi major részeként, de a következő évszázadok során az Atyusz nemzetségnek, az Örsi Cibrián és a Fülöpi családoknak, valamint az almádi apátságnak is voltak itt birtokai. Révfülöp elődjét végül a török sereg katonái pusztították el, annak templomával együtt 1548-ban.

Az épület déli oldalán található a sekrestye, bejáratai pedig nyugati és déli tájolásúak voltak. A nyugati, félköríves kapu vöröshomokkőből készült. Síkfödém fedhette a hajót, a sekrestyét és a szentélyt pedig valószínűleg dongaboltozat borította. A hajó falai és annak diadalívei szinte eredeti magasságukban maradtak fenn, de a szentélynek ma már csak az északi oldala áll.

Fotó: Wikimapia

A török támadás után a falu elnéptelenedett. A második aranykorához vezető fellendülést a révforgalom megélénkülése hozta el a 18. század második felében. A Fülöpi templomrom maradványait azonban csak 1953-ban állíttatta helyre a korabeli műemlékhivatal, részleges felújítása pedig a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal jóvoltából történt 2000-ben.



Kapcsolódó

Bakancslistás helyek a Balaton körül – Hullay vízimalom romja, Rezi

A Rezi és Zalaszántó között elterülő vadregényes erdőn át tekereg az Országos Kéktúra ösvénye. A közkedvelt
Elolvasom

Bakancslistás helyek a Balaton körül – Boldog Özséb szobor, Balatonszemes

A pálosok az egyetlen magyar alapítású szerzetesrend, melyet Boldog Özséb, esztergomi kanonok hívott életre
Elolvasom

Bakancslistás helyek a Balaton körül – Szent Donát-kápolna, Gyulakeszi

A Tapolca és a Balaton között, a Csobánc hegy nyugati lábánál fekvő Gyulakeszin egészen a római kor óta vir
Elolvasom