A különböző funkciójú épületek, bonyolult geometriák és precíz részletképzés, gondos tervezés és kivitelezés. Ez jellemző a Vesztergom Ádám vezette tervező csapat nevéhez fűződő balatonakarattyai Oktatási Központ átépítésére, amit egy sor más mellett a szinte minden épületen találhat íves kialakítás és az ehhez választott sokoldalúan felhasználható anyag, a PREFA alumínium is összeköt – taglalta az epiteszforum.hu cikke.
A több épületből álló komplexumot a Koppány sor választja ketté. A Balaton felőli oldalon ligetes, míg az északi oldalon zártabb, intenzívebb beépítés valósulhatott meg. Vesztergom Ádám és csapata az alsó, Balaton-parti épületeket tervezte.
A különböző funkciójú épületekből – közösségi és oktatási pavilonból, illetve étteremből – álló területen olyan speciális beépítési szituációk adódtak, ahol indokolt volt az egységességre való törekvés. A tervező ehhez a gondolathoz alkalmazkodó, rugalmasan használható anyagot keresett. A PREFA korcolt fémlemez burkolata jó választásnak bizonyult, hiszen a közösségi épületnél falburkolatként, az étteremnél tetőfedő anyagként, a teraszon kültéri álmennyezetként, az oktatási pavilonnál pedig tetőfedésként és álmennyezetként egyaránt megjelenhetett.
„Magán az anyag megjelenésén túl, speciális elvárás volt a beépítési rugalmasság. Az épületeken ugyanis szinte mindenhol íves felületeket kellett burkolni. A közösségi épület esetén például egy spirális alakról beszélünk, a másik kettő pedig kör alaprajzú épület. Ezek lencse alakú tetőszerkezeteit mintegy ellebegtettük a talaj felett. A koncepció végigviteléhez feltétlenül nagy rugalmasságot biztosító anyagot kerestünk.” – mondta Vesztergom Ádám, vezető tervező.
A gyakorlati oldalt nézve kifejezetten komplex feladatot kellett elvégeznie a bádogos munkákért felelős Puskás Műveknek: a szögben vágott, darabolt anyaggal le lehetett követni a felületeket, sőt a tetőn mindezt még lejtésben is kellett megoldani.
A tervező a kivitelezői szaktudás mellett kiemelte azt a szoros együttműködést, amit egy ilyen komplex munka igényel a felektől. „Csomópontokat egyeztettünk és a minden tervezői alaposság ellenére a helyszínen felmerülő megoldandó helyzeteket megnyugtatóan tudtuk orvosolni közösen.” – emelte ki a kivitelezővel való munka hatékonyságát az építész, aki szerint egy nem túltervezett, túlzsúfolt, hanem egy kulturált és szellős beépítés jött létre az évtizedek óta pusztuló épületek helyén.
Nem is véletlen, hogy a PREFA Határtalan reálitás – fémlemezfedések az építészetben című pályázatának 2023. évi megmérettetésén a független zsűri az építészeti munkát különdíjjal jutalmazta. A bíráló bizottság tagja, Prof. Dr. Kiss Gyula méltatásában az épület megfejtésére vállalkozott. Ebben valószínűsítette a vélhetően sok, az épület korrekt létrehozására szánt mérnökórát, és az épület minden részére jellemző gondos tervezés szándékát. Kitért arra is, hogy mindez a gondosság a korcolt lemezfedés határait feszegető tetőkialakításra is jellemző lehetett, csak úgy, mint az olyan láthatatlan helyeken, amilyenek a rejtett ereszek, a kvázi belső vízelvezetések és a dilatációk kialakítása.
A teljes cikk itt olvasható.