Azonban a kórokozók és egyéb szemcsék mellett van még néhány olyan tényező, amely befolyásolja a közérzetünket. Ezek egyike a helyiségek hőmérséklete és a beltéri levegőben tárolt nedvesség szintje. Az utóbbi épp olyan fontos, mint a kellemes hőérzetünk.
A páratartalom optimális szintje
A páratartalom szintje megmutatja nekünk, hogy mennyi vizet tárol a levegő. Ez a mérték hazánkban és a kontinentális éghajlaton ideális esetben 45-55%. Ez az a páratartalom, amely élettani szempontból a legmegfelelőbb számunkra.
Azonban a zárt légtérben tárolt nedvesség szintje megváltozhat, ha nem figyelünk oda. Ha túl sok vizet használunk a mindennapokban, akkor ez a levegőben is megemeli a páratartalmat. Ha túl sokat szellőztetünk, akkor viszont csökken a víz mértéke a légtérben. Az Airfresh páramentesítői segítenek ennek megelőzésében.
A magas páratartalom következményei
Amikor a levegőben túl sok az eltárolt nedvesség, akkor egy idő után kondenzálódik, vagyis kicsapódik a víz. Ez akkor fordul elő, ha eléri a levegő a harmatponti hőmérsékletet. Mivel ez a megszokott szobahőmérsékletnél alacsonyabb, így ez a hidegebb felületeken történik meg.
Ezek a területek jellemzően a sarkok, ahol az épület szerkezeti elemei találkoznak, pl. a fugák a csempék között vagy a vízvezeték csöveinek a közelében. Ugyancsak hűvösebbek a nem jól szigetelt falfelületek. Ha ezeken a helyeken kicsapódik a pára, akkor szinte biztos, hogy hamarosan megjelenik a penész is.
Előzzük meg a penészt páramentesítővel
A penészgomba csúf, fekete foltjainak nedves, nyirkos környezetre van szüksége a megtelepedéshez és a szaporodáshoz. Mivel a magas páratartalom miatt lecsapódó víz megteremti ezeket a feltételeket, oda kell figyelnünk a megelőzésre. A penészgomba ugyanis nem csupán az otthonunk megjelenését befolyásolja negatívan.
Az egészségünk megőrzése szempontjából is érdekünk, hogy megelőzzük a fekete penész megjelenését. A leghatékonyabban egy páramentesítővel vehetjük elejét a penészedésnek a zárt terekben. Ezek a készülékek lecsapolják a felesleges nedvességet a levegőből és összegyűjtik azt. Ezáltal nem reked meg nagymértékű nedvesség a légtérben, így ki sem tud csapódni.
A túl száraz levegőt is érdemes elkerülni
Nem csupán a túlzott mértékű páratartalmat szükséges megakadályoznunk, ha szeretnénk jól érezni magunkat az otthonunkban. Ha túl kevés a víz a légtérben, akkor szükséges pótolnunk, hogy elkerüljük a különféle panaszokat.
Mérsékeljük a túlzott klímahasználatot és a szellőztetést, hiszen ezek is száríthatják a levegőt. A leghatékonyabb azonban egy párásító készülék, amely optimális szintre emeli a páratartalmat a lakásban.