Heteken át ömlött a szennyvíz a Balatonba Tihanynál

Heteken át ömlött a szennyvíz a Balatonba Tihanynál

Az értesülések szerint a korábbi strandlezárás hátterében is ez állt.

„Ha az elkövetkezendő hetekben, hónapokban nem oldódik meg a probléma, az a jövő szezonban nagyon kellemetlenül fogja érinteni mind a Tihanyi-félszigetet, mind a füredi részt, sőt az egész keleti medencére hatással lesz” – fogalmazott a Balaton Fejlesztési Tanács (BFT) legutolsó ülésén Dr. Vasas Gábor, a tihanyi kutatóintézet vezetője a nyár végi tihanyi strandbezárást okozó szennyeződésről. „A Balatonba jutó szennyvíz forrását a napokban sikerült feltárni és megszüntetni, de végleges megnyugvást a következő hetek vízminta-elemzéseinek eredménye hozhat az ügyben” – közölte az igazgató a HírBalaton megkeresésére.

A Balatoni Limnológiai Kutatóintézet (Hun-Ren BLKI) új igazgatója előadásában a tihanyi intézmény legújabb céljairól és a Balaton legsürgetőbb problémáiról beszélt.

Dr. Vasas Gábor a BFT utolsó, szeptemberi ülésén arra hívta fel a figyelmet, hogy sürgősen lépni kell a tihanyi vízszennyezés ügyében. Elmondta, hogy a szezon végén zárták be Tihany Somosi szabadstrandját a vízben található magas számú E. coli (Escherichia coli) miatt, ami gyakorlatilag egy szennyvízjelző baktérium, jelenléte szennyvíz vagy szennyezett talajvíz megjelenésére utal. Tehát ebben az esetben nem alga okozta a problémát – emelte ki.

A BLKI a veszprémi kormányhivatallal közösen lokalizálta, mely területről érkezett a tóba a szennyezett víz, de a pontos forrását és okát jó ideig nem tudták.

Az igazgató beszélt arról is, hogy a találgatások során elindult egy vádaskodás a horgászokkal, vitorlázókkal, hajósokkal szemben, amit túlzásnak nevezett, ugyanakkor hangsúlyozta, ezt a kört kiemelten érinti az a tény, hogy a Balaton hőmérsékletének emelkedése miatt a higiéniára sokkal jobban oda kell figyelni, mint eddig. „Egészen más, amikor a szennyvíz vagy akár bármilyen más szennyeződés egy 30-35 fokos vízbe kerül bele, mint amikor a 18-23 fokos vízbe” – hangsúlyozta előadásában. Hozzátette, a melegebb víz sokkal jobban kedvez az úgynevezett heterotróf (részben szennyvizekben felelhető, fekáliával táplálkozó) baktériumok szaporodásának.

Kérdések a hatósághoz

A HírBalaton az ügyben az alábbi kérdésekkel fordult a Veszprém Vármegyei Kormányhivatalhoz:

  1. Történt-e rendőrségi feljelentés az ügyben?
  2. Melyik hatóság az illetékes?
  3. Sikerült-e azonosítani a szennyezés forrását?
  4. Sikerült-e megszüntetni a további szennyeződést?
  5. Mit mutatnak a legutóbbi vízminőségi mérések?

A kormányhivatal válasza így szólt: „Jelenleg folyamatban van az ügy kivizsgálása, ezért pontos információk még nem állnak rendelkezésre.”

A Veszprém Vármegyei Rendőr-főkapitányság a HírBalaton megkeresésére azt a választ adta, hogy a rendőrséghez nem érkezett feljelentés az üggyel kapcsolatban.

Friss fejlemény az ügyben

Dr. Vasas Gábor a HírBalaton megkeresésére annyit közölt, a hétvégén sikerült a szennyeződés pontos forrását feltárni, és a problémát csőcserével azonnal megszüntetni.

A HírBalaton információi szerint a Dunántúli Regionális Vízmű Zrt. (DRV) szennyvíz főnyomó csöve sérült meg a volt MÚOSZ üdülő melletti ingatlanon, ahol a Kastélyszálló is található. Az illetékesek és érintettek valószínűsíthetően azért nem vették észre jó ideig, mert bekerített, zárt ingatlanról van szó, ami a lap tudomása szerint évek óta csak megőrzés alatt áll. Az ügyben a megoldást keresők által többször is megkeresett DRV pedig nem észlelte a rendszerében a nyomáscsökkenést, illetve nem tudta lokalizálni a hibát hetekig, ami felvet pár kérdést.

A térség víziközmű szolgáltatójáról

A balatoni víziközmű szolgáltató, azaz a DRV elavult, túlkoros csőrendszerének egyre sürgetőbb cseréje hosszú évek óta visszatérő téma a BFT ülésein. Öt évvel ezelőtt maga a vezérigazgató beszélt arról, hogy aggasztó a helyzet.

A HírBalaton pedig másfél éve írt arról, hogy a Közép-Dunántúl ivóvízellátásának korszerűsítését 2022-ben kezdték előkészíteni. A Balaton és térsége ivóvízellátásának modernizációjához kapcsolódó, 3,2 milliárd forint uniós támogatásból megvalósuló projekt tervezése megkezdődött, amit a kormány kiemelt beruházássá minősített 2023 elején – írja a portál.


Forrás: hirbalaton.hu
Fotó: Wikipedia

Kapcsolódó

Sosem találná ki melyik balatoni település verte Budapestet 2,6 milliós négyzetméterárral

Az elmúlt évtizedben mintegy háromszorosára emlekedett a magyar ingatlanok átlagára. - - 2023-ban a KS
Elolvasom

Változik a borravaló és a felszolgálási díj szabályozása – mutatjuk hogyan

A szakmai szövetségekkel együttműködve a Nemzetgazdasági Minisztérium új intézkedéseket vezet be a felszol
Elolvasom

Szenzációs vízalatti villára bukkantak a Balaton-felvidéken a római korból (videóval)

A hegyesdi tó alján rögzített szonárfelvételeken egy ókori villagazdaság központi épületének alapjai rajzol
Elolvasom