Hogyan készülnek a műanyag ablakok?

A XX. századig a nyílászárókat fából készítették, ekkor kezdték el fenntartható alternatívaként a műanyagot erre a célra is hasznosítani. Előállítása lényegesen olcsóbb és egyszerűbb, mint élő társáé vagy akár az alumíniumé. A gyártási technológia fejlődésének köszönhetően mára az egyik legkedveltebb anyag, mert időtálló, megfizethető, kiválóan szigetel, és a karbantartása sem okoz gondot.

Az RS Ablak munkatársai ebben a cikkben elárulják, hogy pontosan hogyan lesz a nyílászáró olyan kész termék, ami hosszú éveken át díszítheti otthonunkat.

Így lesz a szálakból keret és tok

A gyárba 6 és fél méter hosszú szálakban érkezik meg a műanyag. Így az első lépés ezeknek a hosszú szálaknak a megfelelő méretre vágása, amit CNC gépekkel végeznek el. A masina megjelöli továbbá azokat a helyeket is, amik majd a későbbi összeszereléshez lesznek szükségesek. A szabászat során keletkezett hulladékot összegyűjtik, és továbbadja a gyár a műanyag feldolgozó üzemnek, ahol újra tudják hasznosítani. A merevítésre szolgáló fémeket is az ajtókhoz és ablakokhoz kell igazítani. 

Mielőtt összehegesztenék az egymáshoz illő darabokat, már bejelölésre kerültek az esetleges osztók, illetve a zár későbbi helye. A vízelvezető nyílás is ki van alakítva. A zárfogadót milliméter pontosságra ügyelve felfúrják. Az ugyanahhoz a tokhoz és szárnyhoz tartozó elemeket együtt viszik hegeszteni. Ez a folyamat néhány másodpercig tart csupán, mégis olyan erős kötés jön létre, ami ellenáll 3,3 kN (kiloNewton) nyomásnak.

A hegesztés után sorjázás következik, majd a tokokat és a szárnyakat külön kezelik. Mivel a gyártás előtt egyedi jelzéssel látták el mind a tokokat, mind a szárnyakat, így pontosan végigkövethető bármelyik elem útja. 

Egyedi igények

A szerelők az egyedi jelzés leolvasása alapján tudják, hogy milyen kiegészítéseket kell az adott darabon elvégezni. Ha szükséges, akkor tokosztót szerelnek be, ha redőny is készül az ablakhoz, akkor tokoldót. Eközben a szárnyakra is felkerülnek a nyitáshoz szükséges pántok, illetve a zár.

Végezetül összeszerelik a megfelelő tokot a hozzá illő szárnnyal. Ebben a fázisban derül ki, hogy sikerült-e az összeszerelés korábbi fázisaiban milliméter pontossággal dolgozni. Bátran megrendelheti új műanyag nyílászáróit az RS Ablaknál, akik a jó minőségű terméket, rövid határidővel és nagy szakértelemmel szerelik be.

Végül az üveg is a helyére kerül

Az üveggyárban a méretre vágott üvegeket először összeragasztják. Általában 2-3 réteget illesztenek össze. Minél nagyobb a rétegszám, annál jobb a hőszigetelő képessége. A rétegek közé argon gázt töltenek, lényegében ez felel a hőszigetelésért. Tömítés után szállítják az ablakgyárba a kész üveget. Ezek is jelölve vannak, és adott sorrendben érkeznek a megfelelő tokhoz. Üvegszorító léccel rögzítik az ablak négy oldalán.

A folyamat kihasználja a legmodernebb technikai vívmányokat, mind a gyártás, mind az összeszerelés során, így biztos lehet benne, hogy a műanyag nyílászárója a lehető legprecízebb eljárással készül, hogy sokáig örömét lelje benne.

Kapcsolódó

Az övsömör kezelése természetes módon

Az övsömör nem egy ritka betegség, idősebbeknél és azoknál, akiknek le van gyengülve az immunrendszerük, fe
Elolvasom

Hogyan tarthatjuk életben a lángot a párkapcsolatunkban?

A hosszú távú kapcsolatokban az intimitás megőrzése és a szenvedély fenntartása nem egyszerű, folyamatos fi
Elolvasom

Mik azok a túlfeszültség-levezetők és miért van rájuk szükség?

A túlfeszültség-levezetők olyan eszközök, amelyek célja a villamos hálózatokban keletkező túlfeszültségek h
Elolvasom