A kormány nemcsak beszél a klíma és természet védelméről, hanem tesz is érte – jelezte az államtitkár a közleményben. A most meghirdetett támogatással az ország egyik legfontosabb természeti kincsének megőrzéséhez, az első számú vidéki turisztikai térség fenntartható fejlődéséhez járul hozzá – hangsúlyozta.
A Balaton és vízgyűjtő területe a környezeti változásokra mennyiségi és minőségi szempontból is rendkívül érzékeny rendszer. A klímaváltozás következtében a lokális ökoszisztémák egyensúlyát akár villámárvizek, hőhullámok, az elmaradó jégborítottság, a biodiverzitás csökkenése és az invazív fajok térnyerése is felboríthatja. “A veszélyes folyamatok megelőzése, megfékezése létfontosságú annak érdekében, hogy a Balatont gyermekeink és unokáink is olyannak ismerhessék meg, amilyennek mi szeretjük” – tette hozzá Schanda Tamás.
A Balaton Fejlesztési Tanács és az ITM pályázatának célja olyan fejlesztések támogatása, amelyek központi eleme a klímaadaptáció, vagyis a természetességre törekvő, egyszerű megoldások megjelenése, amelyek közvetlenül növelik például a terület vízmegtartó és szén-dioxid-elnyelő képességét. A gyakorlatban ez többek között zöldfelületek kialakítását, rehabilitációját, környezetbarát, elektromos közlekedési eszközök beszerzését és a használatukhoz szükséges töltőpontok kiépítését jelentheti – fejtette ki Schanda Tamás.
A több mint 538 millió forintos keretösszegre a Balaton kiemelt üdülőkörzetekkel (Bkü) rendelkező önkormányzatok vagy azok tulajdonában álló cégek pályázhatnak – hívta fel a figyelmet az ITM.
A kiírásról bővebb információ a www.balatonregion.hu oldalon érhető el.