Tévhit, hogy negyven fokban nem fázhat meg a gyerek?

Tévhit, hogy negyven fokban nem fázhat meg a gyerek?

Képzeljük el az alábbi jelenetet! Megérkezünk a balaton-parti családi nyaralásra, amit a gyerekek és a felnőttek egyaránt hónapok óta alig várnak. Az első nap tökéletes idillben telik, lángosozunk és vízibiciklizünk a strandon – de a második napon beüt a krach. A legkisebb beteg lesz: folyik az orra, köhécsel és fáj, kapar a torka. Először talán arra gondolunk, hogy biztosan csak valamilyen allergia áll a dolog hátterében, hiszen mégis: hogyan fázhatna meg a legmelegebb évszakban?

Ez azonban egy olyan tévhit, amit érdemes újragondolni, hiszen a képlet ennél azért valamivel bonyolultabb.

Vírusok télen-nyáron

Az emberek a megfázásokra inkább a tél velejárójaként gondolnak. De sajnos igaz, hogy nyáron is bármikor felütheti a fejét egy ilyen betegség, ami mindkét évszakban fejfájással, orrfolyással, torokkaparással, torokfájással, lázzal és fájdalmakkal jelentkezik. Jelentős különbség azonban, hogy általában két különböző vírus váltja ki őket: a téli megfázásért a rhinovírusok, míg a nyáriért az enterovírusok felelősek.

Az enterovírusok a belekben élnek, és körülbelül 60 különböző fajtájuk ismert. Általában a fent felsorolt tüneteket hozzák magukkal, de teljesen tünetmentesen is élhetnek az emberekben. A másik véglet, hogy a felsőlégúti panaszokon kívül még komolyabb problémákkal jelentkeznek, így gyomor-bélrendszeri gondokat, valamint kötőhártya-gyulladást is okozhatnak.

A fent feltett kérdésre – miszerint tévhit-e, hogy a gyerek negyven fokban nem fázhat meg – a válasz egyértelműen igen. A gyerekeknél, sőt a felnőtteknél is, bármikor jelentkezhetnek megfázásos panaszok, csak a különböző évszakokban más vírusok állnak azok mögött. Az enterovírusok egyébként általában június és október között aktívak, így ilyenkor fokozottan gyanakodhatunk rájuk.

Mire számítsunk?

Ha a család bármely tagja nyáron fázik meg, akkor jóformán ugyanazokra a dolgokra kell odafigyelnünk, mint télen. Fektessük nagy hangsúlyt a pihenésre, az alvás az egyik legjobb gyógyír az ilyen problémákra – nem is beszélve arról, hogy ilyenkor a beteg rendszeresen kimerültnek is érzi magát. Emellett nagyon fontos, hogy az érintett minél több folyadékot fogyasszon, lehetőleg tiszta vizet vagy cukormentes gyógyteát. Szintén jót tehet a párás levegő, ami nyáron még kevésbé adott, így lehet, hogy rá kell segítenünk egy párásító készülékkel – de egy forró zuhany is sokat segíthet.

A jól bevált házi praktikák mellett persze alkalmazhatunk gyógyszertári készítményeket is, a különböző forró gyógyitalok például enyhíthetik a tüneteket, de jó szolgálatot tehetnek az orrcseppek, illetve a fájdalomcsillapítók is. Fontos megemlíteni, hogy az antibiotikumok nem segítenek ilyen esetben, mivel vírusfertőzésekről van szó.

Mindezek mellett pedig fektessünk nagy hangsúlyt a higiéniára! Mossunk rendszeresen és alaposan kezet, különösen, miután a beteggel érintkezünk! Fertőtlenítsük azokat a területeket, amelyekhez gyakran hozzáérünk! Illetve ilyenkor célszerű kerülni a légkondícionáló használatát, ugyanis ez ideális – száraz és hideg – környezetet teremt a vírusok számára.

Ha követjük ezeket a tanácsokat, akkor a betegség tünetei néhány napon belül enyhülni kezdenek, általában egy héten, maximum 10 napon belül el is múlnak. Amennyiben ennyi idő után még mindig tapasztaljuk a kellemetlenségeket, esetleg romlik az állapotunk, mindenképp keressünk fel egy orvost!

Lépjünk fel ellenük!

Mint minden betegség esetében, úgy a nyári megfázással szemben is a legjobb védekezés a megelőzés. Erre pedig többféle lehetőségünk is nyílik.

Az egyik legfontosabb az immunrendszerünk támogatása. Ehhez fogyasszunk minél több friss gyümölcsöt és zöldséget, amelyek telis-tele vannak vitaminokkal! Ha úgy érezzük, erre nem tudunk kellő figyelmet fordítani, szedhetünk étrend-kiegészítőket is, a Now Foods-termékek kínálatában például találunk olyanokat, amelyek kifejezetten az immunerősítést célozzák. De azzal is az immunrendszerünket támogatjuk, ha kerüljük a stresszt, így erre is érdemes figyelmet fordítani! Tudjuk, hogy gyerekek mellett nem egyszerű ezt megtenni, különösen a nyári szünet alatt, de igyekezzünk minél több pihentető alvást beiktatni a család mindennapjaiba!

Azt már említettük, hogy megfázásos megbetegedés esetén elengedhetetlen, hogy még nagyobb figyelmet fordítsunk a higiéniára. Ha több gyerkőc is van a családban, őket is emlékeztessük ennek fontosságára!

Láthatjuk tehát, hogy nem egy nagy ördöngösség a nyári megfázás kezelése vagy éppen annak megelőzése. A Now Food étrend-kiegészítőkkel felkészíthetjük a szervezetünket erre az időszakra, a többi gyakorlattal pedig szintén – miközben sokkal egészségesebbé válhatunk a hétköznapokban.

Kapcsolódó

Az év strandételét és Barcelona fogásait is kóstolhatjátok a Portban

Top 10 kikötői étterem, kedvenc balatoni gasztrohely és sorozatos döntős helyezések az Év Strandétele verse
Elolvasom

New York kedvenceivel indít a déli part legújabb gasztrokikötője!

A balatonmáriafürdői PORT étterem&panzió tulajdonosa, Balla György nem hogy elkeseredett volna a j
Elolvasom

Bakancslistás helyek a Balaton körül – Vajda Péter-kilátó, Bakonybél

A Gerence-patak völgyében fekvő Bakonybél, ahogy a település neve is fémjelzi, az Öreg-Bakony központi falv
Elolvasom

Bemutatták a veszprémi Európa kulturális fővárosa programot összegző filmet

Bemutatták a Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa (EKF) programot összegző dokumentumfilmet V
Elolvasom

Hogyan tarthatjuk életben a lángot a párkapcsolatunkban?

A hosszú távú kapcsolatokban az intimitás megőrzése és a szenvedély fenntartása nem egyszerű, folyamatos fi
Elolvasom