Nyirád és Sümeg között félúton húzódott az egykori, elmocsarasodott Darvas-tó, amely nevét az itt fészkelő darvakról kapta, ám a ’60-as években a környéken megindult bauxitkitermelés következtében kiszáradt a karsztvízszint süllyedésével. A fenyőkkel tarkított, különleges, lencse formájú vörös folt egy itt működött külszíni bauxitbánya maradványa. A terület tulajdonképpen egy fennsíknak tekinthető valamivel 200 méteres tengerszint fölötti magassággal.
A környező mintegy 20 000 négyzetméteres terepen előforduló hasonló bauxitlelőhelyekre jellemző a lencsés kialakulás, így a közelben is több ilyen jellegű, kisebb-nagyobb vöröses folt található a fák között. Mélységük 5 és 30 méter között váltakozik. Az egykori Darvas-tónál létrejött 10-30 méteres mélységű karsztos lencsét 1971-ben védetté nyilvánították, a Bakonyi Bauxitbánya pedig még bemutatóparkot is létesített a helyszínen.
A sajátos természetvédelmi terület geológiai szempontból is rendkívül izgalmas üzeneteket hordoz a szakavatottabb szemek számára a maga 60-100 millió éves karsztformációival, ám a kevésbé járatos, laikus kirándulók szája is garantáltan tátva marad az egyedülálló “marsbéli” táj láttán.
Fotók: szallas.hu