A jelenlegi templom elődjét, egy kis kápolnát István király Isten tiszteletére emeltette, hálából, amiért győztesen került ki a Koppánnyal vívott harcokból. A terület vizenyős, mocsaras jellege nem indokolta volna egy hasonló épület felállítását akkoriban, illetve egy 2009-es régészeti belső feltárás során előkerült leletek (egy nyílvessző és néhány cserépdarab) is alátámasztják a helyi legendák hitelességét. Bizonyos, óvatosabb vélemények azonban a 13. század derekára becslik a kápolna létrejöttét.
Az első írásos dokumentáció a templomról 1257-ből származik. A veszprémi püspökség alapítólevelének egy átiratában Szent István vértanú kápolnájaként szerepel bizonyos Sool birtokon. A szószék felett az 1775-ös évszám olvasható. Akkoriban a templom festett famennyezettel bírt, melyet a karzattal együtt aztán később, 1894-ben az Iparművészeti Múzeumba szállítottak.
A mai tornyot 1902-ben emelték a hajóhoz. Egy 1997-es falfeltárás során az épület legősibb falain régi festmények nyomai tűntek elő. A fent említett, 2009-es kutatás alkalmával pedig a padozat alatt középkori csontvázakra bukkantak a régészek. Többek között egy pár közös sírját is feltárták, akiket ölelkezve temettek egymás mellé.
Fotók: balaton.hu