Milyen tünetekben nyilvánul meg?
Az állkapocsízületi problémák legfőbb tünete a fülzúgás, fülcsengés, arcba sugárzó fájdalom, de előfordulhat migrénes, valamint halántékba, fejtetőbe sugárzó, illetve tarkótáji fejfájás.
A panaszok igen sokfélék lehetnek, köztük megjelenhet például tompább, homályosabb látás, nyaki merevség, fogtáji, rágóízületi diszkomfortérzés, kattogó, ropogó hangok, nyelési, sőt beszélési nehézségek egyaránt. Segítséget jelenthet a CMC Déli Klinika egyéni gyógytorna kezelése, ugyanakkor fontos kikérni egy gnatológus véleményét is a terápia kapcsán.
A különféle panaszok, melyek intő jelként felhívják a figyelmet egy esetleges állkapocsízületi rendellenességre, általában lassabban alakulnak ki. A szervezet ugyanis igyekszik a kompenzációra. Egy idő után azonban képtelen a nem optimális helyzet korrigálására, ezt pedig fájdalmak képében próbálja jelezni számunkra.
Hajlamosító tényezők a mindennapokban
Számos hétköznapi elfoglaltság, egyszerű tevékenység fokozhatja az állkapocsízületi problémák megjelenési esélyét. Ilyen például a gyakori rágógumizás, a fogszorítás, fogcsikorgatás, állon támaszkodás. Ide sorolandó a rossz munkaergonómiai körülmény, amelybe beletartozik a nem megfelelő testtartás, rossz üléspozíció, nem ideális fejtartás.
Összességében a mozgásszegény életmód erőteljes hajlamosító tényező, ahogyan a huzamosabb időn keresztüli fogászati kezelések, stresszes időszak egyaránt.
Amire kiemelten figyelhetünk, az a kedvezőbb munkaergonómiai környezet megteremtése, valamint a rendszeres mozgás, illetve stresszcsökkentő tevékenységek beemelése a mindennapokba. Ügyelni kell az optimális üléspozícióra, a megfelelő fejtartásra, a monitor ideális beállítására a kedvező magasságban.
Fontos ugyanakkor egy specialista felkeresése, méghozzá egy gnatológus szakemberé, aki többféle terápiás megoldást is javasolhat. Köztük például sínkezelést, fogszabályozást, szájsebészeti beavatkozást. Leggyakrabban pedig a gyógytorna lehetősége is felmerül, mint konzervatív kezelési megoldás.
Egyéni gyógytorna a fájdalmas panaszok enyhítésére
A gyógytornász elsőként állapotfelmérést végez, majd a leletek átnézése és az alapos kikérdezés után megkezdődhet a javasolt kezelési terv. A rossz szokások elhagyása kiemelten fontos a javulás érdekében, ezentúl néhány gyakorlat betanítására is sor kerül, mely bármikor alkalmazható, különösen a stresszesebb élethelyzetekben.
A kezelés manuálisan történik a szájüregen belül és kívül. Célszerű heti rendszerességgel beiktatni, ugyanakkor rendkívül lényeges az együttműködés a terápia során, hiszen így érhető el a legjobb eredmény.