A kápolna építését először a Kossuth-díjas festőnő és egyébként badacsonytomaji lakos, Udvardi Erzsébet álmodta meg, ám ő sajnos 2013-ban elhunyt, így már nem lehetett ott az épület ünnepélyes átadóján egy évvel később, ám a szentély oltárképét még ő festette és ajánlotta fel a kápolnának. A tájolásnál a balatoni kilátás érvényesülése mellett fontos szempont volt, hogy ez a kép a megfelelő megvilágításban tündökölhessen.
Az úgynevezett Felső-Kolónia, vagyis a bánya régi területén épült, ahol az elhagyatott, romos épületek bazaltköveinek felhasználásával készültek a falak. Az egyhajós, téglaboltozatú tér középpontjában egy robusztus bazalttömb helyezkedik el, ami az oltár funkcióját látja el. Ezt és a fölötte magasodó alkotást a három résablakon át beáramló természetes fény világítja meg.
Udvardi Erzsébet festményén I. István Szűz Máriának ajánlja fel a Szent Koronát. A boltozat nyílásait úgy tervezték, hogy minden augusztus 20-án, mikor a nap delel, a fény a padozatba maratott Szent István monogramra összpontosuljon. A tervezést Jankovics Tibor, Ybl-díjas építész végezte.
Fotók: Zsitva Tibor / epiteszforum.hu